ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ДОСЛІДЖЕННЯ КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВОПОРУШЕННЯ, ПЕРЕДБАЧЕНОГО СТ. 236 КК УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/chasopyskiivp/2023-4-6Ключові слова:
кримінальне правопорушення, правила екологічної безпеки, теоретико-методологічні основи, ступінь розробленої теми, подальші перспективи, напрями наукового пошукуАнотація
Проблеми, які відносяться до теоретико-методологічних основ дослідження кримінальної відповідальності за порушення правил екологічної безпеки є вагомими як для теорії кримінального права, так і для правозастосовної діяльності. Це зумовлено тим, що починаючи опрацювання питання кримінальної відповідальності за порушення правил екологічної безпеки, слід передусім визначити, що теоретико-методологічні основи цього дослідження це вихідні принципи на яких ґрунтується задеклароване нами дослідження. У цій статті визначається необхідність теоретико-методологічних основ дослідження тим, що вони є реальним підґрунтям, яке формує ту основу без якої неможливе дослідження кримінально-правової характеристики діяння порушення правил екологічної безпеки за ст. 236 Кримінального кодексу України – (далі ст. 236 КК). Авторка звертає увагу на те, що в цьому контексті необхідно зосередити увагу на тому, що теоретико-методологічні основи дослідження обов'язково повинні відображати перелік вимог, які супроводжуватимуть дослідження від його початку і до його завершення, а також робити прогноз на перспективу. Крім того, в цій статті йдеться про публікації, що в тій чи іншій мірі, певним чином торкалися цієї наукової проблеми та до рівня її вирішення. У роботі звертається увага на невирішені питання стосовно кримінальної відповідальності за порушення правил екологічної безпеки за ст. 236 КК. У межах цієї статті йдеться про загальні принципи дослідження та, що до них відноситься. Тут сформульована структура наукової роботи, яка має чітку послідовність цього дослідження. Також авторка статті розглядає методологічну основу на якій має відбуватися наукове дослідження за темою кримінально-правова характеристика кримінального правопорушення, передбаченого ст. 236 КК. Метою статті є з'ясування теоретико-методологічної основи дослідження кримінальної відповідальності за порушення правил екологічної безпеки за ст. 236 КК. Наукова новизна роботи полягає в тому, що авторка пропонує власні підходи до теоретико-методологічних основ дослідження кримінального правопорушення, передбаченого ст. 236 КК. Ці нові підходи відображають: ступінь розробленості теми; подальші перспективи та напрямки проведення наукового пошуку з обраної теми, доведення необхідності саме їх вивчення; визначення та обґрунтування загальнонаукових та спеціально наукових методів, використання яких, власне, і забезпечить досягнення поставленої мети та завдань дослідження.
Посилання
Матвійчук В.К. Кримінально-правова охорона навколишнього природного середовища : проблеми законодавства, теорії та практики : дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. Київ : ВНЗ «Національна академія управління», 2008. 336 с.
Матвійчук В.К. Кримінально-правова охорона навколишнього природного середовища (кримінально-правове кримінологічне дослідження) : монографія. Київ : «АЗІМУТ Україна», 2005. 464 с.
Матвійчук В.К. Теоретичні та прикладні проблеми кримінально-правової охорони навколишнього природного середовища : монографія. Київ : Національна академія управління, 2011. 368 с.
Кримінальний кодекс України : Кодекс України; Кодекс, Закон від 05.04.2001 № 2341-III. Відомості Верховної Ради України від 29.06.2001 – 2001 р., № 25, стаття 131(в редакції на 08.08.2021 р.) [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text
Корнякова Т.В. Кримінологічні засади запобігання органами прокуратури злочинам проти довкілля : дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. Дніпро, 2011. 408 с.
Турлова Ю.А. Протидія екологічній злочинності в Україні: кримінологічні та кримінально-правові засади : дис. ... докт. юрид. наук : спец. 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. Київ, 2018. 485 с.
Гавриш С.Б. Кримінально-правова охорона довкілля в Україні. Проблеми теорії застосування і розвитку кримінального законодавства : монографія / Інститут законодавства Верховної Ради України. Київ, 2002. 635 с.
Великий тлумачний словник сучасної української мови (з додат. і допов.) / уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. Київ –Ірпінь : Перун, 2005. 1728 с.
Філософія кримінального права / Упоряд. ред. вступ. стаття докт. юрид. наук, проф. Ю. В. Голіна. Р. Асланова «Юридичний центр Прес», 2004.
Кузнецов В.В. Кримінально-правова охорона громадського порядку та моральності в Українському вимірі : монографія. К. : ТОВ НВП «Ітерсервіс». 2012. 639 с.
Савченко А.В. Специфічні риси методології порівняльного права. Актуальні проблеми юридичних наук у дослідженнях вчених: додаток до журналу «Міліція України». 2009. № 78. С. 10–13.
Великий тлумачний словник сучасної української мови (з додат. і допов.) / уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. Київ–Ірпінь : Перун, 2009. 1736 с.