ІНФОРМАЦІЙНО-ПРАВОВА КУЛЬТУРА ЯК НЕОБХІДНИЙ ЕЛЕМЕНТ ФОРМУВАННЯ СУЧАСНОГО ІНФОРМАЦІЙНОГО СУСПІЛЬСТВА
DOI:
https://doi.org/10.32782/chasopyskiivp/2022-2-7Ключові слова:
інформаційна культура, інформаційне суспільство, інформаційна безпека, загрози інформаційній безпеці, інформаційне правоАнотація
Важливою та необхідною умовою сучасної української держави є формування та розвиток відкритого, демократичного та проєвропейського інформаційного суспільства. Стрімке розширення інформаційних відносин продукує еволюцію інформаційного права та інформаційного законодавства, проте, очевидно, що сучасна наука, освіта та право загалом, не завжди встигають за цим прогресом. Окрім того, прихильники концепції «інформаційного суспільства», вважаючи її певним узагальненням суспільних трансформацій, самі визнають наявність протиріч в даній концепції та її термінології. Дослідження даних питань є актуальним з позиції впливу величезного об’єму інформації на духовний світ людини, свідомість цілих груп осіб, розвиток держав. Психологічний вплив здійснюється за допомогою засобів масової інформації, а підставою для використання такого впливу є легкість сприйняття та поверховість. Очевидно, що в умовах коли цілі комплекси інформації розраховані на маніпуляцію суспільною думкою, свідомістю людини та подаються з використанням фізіологічних та психологічних методів та засобів її сприйняття, важливого значення набуває питання низького рівня інформаційної культури, що породжує зниження спроможності людини до критичного сприйняття, аналізу та оцінки отриманої інформації. Сам термін «інформаційна культура» є багатоаспектним для розгляду не тільки в якості феномена, що є присутнім практично в усіх сферах людської діяльності, але й з позиції інтегрального поняття, що включає інформаційну грамотність як компонент який є життєво необхідним в сучасних умовах виживання людської цивілізації. Пріоритетним завданням сучасної держави є сприяння формуванню інформаційної культури суспільства, як складової загальної культури в цілому. В умовах формування глобального інформаційного суспільства, інформаційна культура є чинником, який впливає на формування інформаційних потреб, впровадження і використання інформаційних технологій, удосконалення інформаційної діяльності та законодавства, яке регулює відповідні правовідносини. Одним із елементів такої культури в особистісному плані є здатність людини аналізувати інформацію та фільтрувати джерела її поширення. Даний аспект набуває особливого значення в контексті питання інформаційної безпеки в умовах війни і є питанням виживання людини, суспільства і держави загалом. Окрім того, сьогодні сама інформація стала основною культурною цінністю.
Посилання
Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007–2015 роки: Закон України від 9.01.2007 р. Відомості Верховної Ради України. 2007. № 12. Ст. 102.
Стратегія розвитку інформаційного суспільства в Україні: схвалено Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15.05.2013 р. URL: http://rada.gov.ua (дата звернення: 08.06.2022).
Арістова І.В. Державна інформаційна політика: організаційно-правові аспекти: монографія / за заг. ред. О.М. Бандурки. Харків: Ун-т внутрішніх справ, 2000. С. 98.
Бєляков К. І., Онопрієнко С. Г., Шопіна І. М. Інформаційна культура в Україні: правовий вимір. Монографія / за заг. ред. К. І. Бєлякова. К.: КВІЦ, 2018. 168 с.
Інформаційна безпека. Підручник / В. В. Остроухов, М. М. Присяжнюк, О. І. Фармагей, М. М. Чеховська та ін.; під ред. В. В. Остроухова К.: Видавництво Ліра-К, 2021. 412 с.
Крусян А. Р. Інформаційне суспільство в Україні: конституційно-правове забезпечення формування та розвитку. Наука та суспільне життя України в епоху глобальних викликів людства у цифрову еру: у 2 т.: матер. Міжнар. наук.-практ.конф. Одеса. «Гельветика», 2021. Т. 1. С. 259–262.
Панченко О.А., Панченко Л.В. Інформаційна безпека та інформаційна культура в сучасному інформаційному суспільстві. Правова інформатика. 2015. № 2 (46). С. 32–38.
Тихомиров О. О., Мікуліна М. М., Іванов Ю. А. та ін. Теорія держави і права: навч. посіб. для підгот. фахівців з інформ. безпеки / за заг. ред. Л. М. Стрельбицької. Київ : Нац. акад. СБУ, 2016. 332 c.