РОЛЬ І МІСЦЕ ПРЕДМЕТА ЗЛОЧИНУ В ОБ’ЄКТИВНИХ ОЗНАКАХ СКЛАДУ ЗЛОЧИНУ

Автор(и)

  • Петро Адамович Воробей

DOI:

https://doi.org/10.32782/chasopyskiivp/2022-1-3

Ключові слова:

предмет злочину, об’єктивні ознаки, співвідношення понять, взаємозв’язок, об’єкт кримінально-правової охорони, суспільні відносини, ототожнення предмета і об’єкта злочину, фізична сутність предмета, документ, спосіб і знаряддя впливу на предмету

Анотація

У статті приділяється увага питанням ролі і місця предмета злочину в об’єктивних ознаках складу злочину. Аналізується дискусія вчених з приводу взаємозв’язку предмета і об’єкта злочину, а також співвідношення понять-предмет злочину і об’єкта кримінально-правової охорони. Доведено, що предмет і об’єкт злочину різні за своєю юридичною природою та сутністю, і мають різне кримінально-правове значення. Досліджується вплив предмета злочину через призму зміни суспільних відносин. Предмет злочину може бути знищений, пошкоджений, або втратити свої певні властивості або цінність і навпаки, при вчиненні злочину він залишається незмінним. Певна дія не може існувати ізольовано сама по собі. Вона належить власнику і виконує своє безпосереднє призначення або виконує якусь функцію, а отже щодо неї існують відповідні суспільні відносини. Загальною методологічною основою співвідношення предмета і об’єкта злочину є діалектика суті і явища. Доведено, що сам по собі предмет злочину існувати не може, а може залишатися лише як матеріальна або нематеріальна річ. Проаналізовано можливість визначення предмета злочину сукупністю сторін та властивостей суспільних відносин. З’ясовано взаємозв’язок предмета злочину з об’єктивною стороною злочину. Доказано, що саме предметом визначається вибір способу і знарядь впливу на предмет злочину. Однак, не всі способи впливу на предмет злочину визначаються злочинними, а лише ті, які загрожують і заподіють об’єкту істотну шкоду.

Посилання

Пионтковский А.А. Учение о преступление. М., 1961. С. 141–143.

Коржанский Н.И. Предмет преступления. Волгоград, 1976, С. 9–10. Коржанский Н.И. Объект и предмет уголовно-правовой охраны. Академия МВД СССР, 1980. Кудрявцев В.Н. К вопросу соотношения объекта и предмета преступления. М. 1951. № 8. C. 51–60. А.А. Музика, Є.В. Кащук. Предмет злочину: Теоретичні основи пізнання. Монографія. Паливода А.В., Київ, 2011. С. 9.

Полячек Ф. Состав преступления по чехословацкому уголовному праву. М., 1960. С. 81.

Уемов А. И. Вещи, свойства и отношения. М. 1963. С. 67.

Кримінальне право України. Загальна частина. Київ. Юридична думка, 2004. С. 85–86.

Никифоров Б.С. Объект преступления, Гос. Изд-во юрид. Лит-ры, 1960. С. 125. Кудрявцев В.Н. Общая теория квалификации преступлений. М., 1972. С. 166.

Гельфер М.А. Объект преступления. М. 1960. С. 17.

Коржанський Н.И. Объект и предмет уголовно-правовой охраны. М.: Изд-во Акад. МВД СССР, 1980. 248 с.

Воробей П.А. Кримінально-правове ставлення в вину: К.: Атіка, 2009. 176 с.

Б.С. Никифоров. Объект преступления по советскому уголовному праву. М.: 1960. С. 137.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-05-18