ОБҐРУНТУВАННЯ НЕОБХІДНОСТІ РОЗРОБКИ МЕХАНІЗМУ ВИРІШЕННЯ КОЛІЗІЙ В ЗЕМЕЛЬНОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ УКРАЇНИ

Автор(и)

  • Вікторія Дмитрівна Сидор

DOI:

https://doi.org/10.32782/chasopyskiivp/2022-1-7

Ключові слова:

законодавство, земельне право, правові колізії, механізм вирішення колізій, попередження колізій, усунення колізій

Анотація

В публікації досліджуються проблеми розробки ефективного механізму вирішення колізій в земельному законодавстві України. Доведено, що протиріччя ключових питаннях правового регулювання земельних відносин в Україні знижують ефективність механізму правового регулювання земельного права, тому необхідний чіткий механізм запобігання і розв’язання, подолання і усунення такого явища як колізійність, що перешкоджає розвитку земельного законодавства України. Встановлено, що колізійність земельного законодавства України слід розглядати як обумовлений об’єктивними і суб’єктивними факторами суспільного розвитку стан формального протиріччя між нормами права, направленими на регулювання одних і тих же відносин в галузі раціонального і цільового використання, комплексного відтворення та ефективної охорони земель, що породжує труднощі в правозастосовній діяльності. До об’єктивних факторів, що спричиняють колізійність земельного законодавства України, віднесено консерватизм земельного права і динаміку земельних відносин. До суб’єктивних факторів, що обумовлюють появу колізій в земельному законодавстві, віднесено відсутність Концепції розвитку земельного законодавства України, низький рівень професійної підготовки законодавця, порушення правил юридичної техніки, непослідовність нормотворчої діяльності у сфері правового регулювання земельних відносин, неналежна систематизація земельного законодавства. Запропоновано розробка дієвого механізму подолання колізійності земельного законодавства України з метою створення оптимальної моделі правового регулювання земельних відносин. Таким механізмом подолання колізійності земельного законодавства повинна стати сукупність правових засобів, способів і процедур, направлених на запобігання появі нових, усунення і подолання існуючих колізій в земельному законодавстві України.

Посилання

Бурчак Ф.Г. Кодификация и проблемы коллизий в праве. Колізії у законодавстві України: проблеми теорії і практики. К., 1996. С. 7–9.

Дутка Г.І. Проблеми колізійності законодавства України та шляхи їх розв’язання. Вісник Запорізького юридичного інституту. 2001. № 4. С. 316–323.

Нагребельний В.П. Систематизація законодавства України: проблеми і перспективи. Держава і право. Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. 2003. Вип. 21. С. 5–8.

Шемшученко Ю.С. Теоретичні засади подолання колізій у законодавстві України. Колізії у законодавстві України: проблеми теорії і практики. К., 1996. С. 6–7.

Майстренко О.В. Теоретико-правові аспекти колізій у законодавстві України : автореф. дис.... канд. юрид. наук: 12.00.01; Харк. нац. ун-т. Х., 2008. 20 с.

Андрейцев В.І. Колізії як нагальна передумова кодифікації екологічного законодавства. Колізії у законодавстві України: проблеми теорії і практики. К., 1996. С. 57–60.

Мірошніченко А.М. Колізії в правовому регулюванні земельних відносин в Україні; Ін-т законодавства Верхов. Ради України. К.: Правова єдність, 2009. 267 с.

Лилак Д.Д. Проблеми колізій у законодавстві України (теорія і практика) : автореф. дис. … канд. юрид. наук. 12.00.01.; Інститут держави і права ім.В.М.Корецького НАН України. К., 2004. 19 с.

Оніщук М.В. Гносеологія колізій в законодавстві України: причини та шляхи подолання. Колізії у законодавстві України: проблеми теорії і практики. К., 1996. С. 11–14.

Гутаріна К. На шляху вдосконалення аграрного і земельного законодавства. Адвокат. 2005. № 5. С. 14.

Тихомиров Ю.А. Коллизии между правовыми актами: способ преодоления. Колізії у законодавстві України: проблеми теорії і практики. К., 1996. С. 14–16.

Бобровник С.В. Подолання колізій як засіб вдосконалення законодавства України. Конституційне будівництво в Україні: теорія і практика. Ужгород, 2000. С. 90–94.

Погребняк С.П. Колізії у законодавстві України та шляхи їх переборення : автореф. дис. … канд. юрид. наук. 12.00.01.; Нац. юрид. акад. України ім. Ярослава Мудрого. Х., 2001. 19 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-05-18